Sydney East Blues Presentation

Sydney East Blues Presentation

November 2006 2006 NSWCHSSA Gold Medal 3000m, 1500m, 800m NSW All-Schools Gold Medal 3000m Sydney East Regional Champion 3000m, 800m NSW Institute of Sport Emerging Athlete Silver Squad 2005 NSWCHSSA Gold Medal 3000m, 1500m NSW All-Schools Gold Medal 3000m Australian All-Schools Bronze Medal 3000m Pacific Schools Games Silver Medal 800m

2006 NSW All-Schools Cross Country Bronze Medal NSWCHSSA Athletics 3000m Bronze Medal Australian All-Schools Cross Country 16th 2004-2005 NSWCHSSA Cross Country Bronze Medal NSWCHSSA Athletics 1500m Bronze Medal Australian All-Schools Bronze Medal Team Division 2006 Sydney East Regional Champion

- SWD 50m Backstroke, 50m Breaststroke, 50m Freestyle NSWCHSSA - Bronze SWD 50m Breaststroke NSW All-Schools - Gold SWD 4x50m Multi-Disability Relay, Bronze SWD 50m Breaststroke NSW Biennial AWD State Carnival Age Champion NSW Special Olympics Team - Brisbane 2006 Sydney East SSA NSWCHSSA 1sts Captain vs Japan

Endeavour SHS Waratah Shield Finalists NSW All-Schools II National Championship Finalists Australia A All-Schools Rugby Team Sydney Morning Herald Rugby Awards Player of the Year Finalist 2004-2005 Sydney East SSA NSW All-Schools U/16 Yrs Rugby Team Endeavour SHS Buchan Shield Champions 2004 2006 Sydney East SSA NSWCHSSA Softball State Champions

NSWCHSSA Softball 1sts 2004-2005 Sydney East SSA NSWCHSSA Silver Medal Cronulla HS Sportswoman of the Year 2006 Sydney East SSA NSWCHSSA Open Hockey Team Regional Cross Country and Athletics Menai HS 4th NSWCHSSA Hockey Knockout

2004-2005 Sydney East SSA NSW U/16 Yrs Hockey Team NSW U/16 Yrs Indoor Hockey Team Regional Cross Country, Athletics and Swimming 2006 NSWCHSSA Silver Medallist Level 9 Rhythmic New Zealand International Championships - Silver Medal Overall - 10th Level 7 Rhythmic

2004-2005 NSWCHSSA 4th Overall NSWCHSSA First in Clubs, Hoop, Rope 2006 Sydney East SSA NSWCHSSA U/18 Yrs Silver Medallists Sydney East Regional Athletics 2004-2005 Sydney East SSA U/16 and Open Teams NSWCHSSA Touch Silver Medal Sydney Rebels Touch Representative

Sydney East Regional Athletics 2006 NSWCHSSA Netball Team Silver Medal Australian All-Schools U/16 Netball Team Silver Medal NSW U/17 Netball Team National Champions NSW Institute of Sport Squad Member Australian Institute of Sport U/17 Yrs Talented Athlete Squad 2004-2005 Sydney East SSA NSWCHSSA State Champions NSWCHSSA Netball Team

NSWCHSSA U/16 Netball Team Silver Medal NSW All-Schools Team NSW U/17 Yrs Team 2006 NSW All-Schools Silver Medal 400m NSWCHSSA Gold Medal 400m Hurdles, 4x100m Relay NSWCHSSA Silver Medal 4x400m Relay NSW All-Schools Silver Medal 400m Hurdles 2004-2005 NSWCHSSA Silver Medal 400m, 4x400m Hurdles

2006 NSW All-Schools Cross Country Silver Medal Australian All-Schools Cross Country 7th 2004-2005 NSWCHSSA All-Schools Cross Country Silver Medal NSW All-Schools Cross Country 4th Australian All-Schools Cross Country- 7th 16 Yrs 2006 Sydney East SSA NSWCHSSA Softball Team NSW U/16 Softball Team National Champions

Menai HS Finalists NSWCHSSA Softball Knockout 2004-2005 Sydney East SSA Menai HS Finalists NSWCHSSA Softball Knockout 2006 Gold Medal Womens Pair NSWCHSSA Rowing Gold Medal Womens IV NSWCHSSA Rowing Gold Medal Womens VIII NSWCHSSA Rowing Gabrielle Pritchard Memorial Trophy most outstanding competitor NSWCHSSA Championships Gold Medal Schoolgirl Open NSW Head of the River

2004-2005 Gold Medal Womens VIII NSWCHSSA Rowing Bronze Medal Womens IV NSWCHSSA Rowing Finalist U/17 Yrs Double NSWCHSSA Rowing Bronze Medal Schoolgirls Championship VIII Australian National Rowing Championships 2006 Sydney East SSA Champions NSWCHSSA State Carnival NSWCHSSA 1sts NSW All-Schools Team National Champions 2004-2005

Sydney East SSA Silver Medal NSWCHSSA State Carnival Endeavour SHS PUMA Cup Champions Australian Futsal Team Parramatta FC Footballer of the Year 2006 Australian All-Schools U/16 Netball Team Endeavour SHS- Bronze Medal NSWCHSSA Netball Knockout NSW U/17 Netball Team National Champions Sutherland State League 2 Bronze Medal 2004-2005 Sydney East SSA

NSWCHSSA State Champions Endeavour SHS- Silver Medal NSWCHSSA Netball Knockout NSWCHSSA U/15 Netball Team Silver Medal Sydney East Athletics 2006 Sydney East SSA Regional Age Champion NSWCHSSA Gold Medal 100m Breaststroke, 5th 100m Butterfly, 7th 200m Freestyle NSW All-Schools Silver Medal 100m Breaststroke, Bronze Medal 50m Breaststroke Australian representative FINA World Cup Stockholm, Berlin and

Moscow 2004-2005 National Age Championships, Perth - Bronze Medal NSW Age State Championships Silver Medal 2006 NSW All-Schools Cross Country Gold Medal NSWCHSSA Cross Country Gold Medal Australian All-Schools Cross Country Silver Medal 2004-2005 NSWCHSSA Gold Medal 1500m NSWCHSSA Gold Medal 800m and 1500m

Australian All-Schools Gold Medal 800m, 1500m 2006 Captain Sydney East SSA Sydney East SSA Champions NSWCHSSA State Carnival NSWCHSSA 1sts NSW All-Schools Team National Champions Shadow Squad Australian All-Schools Team 2004-2005 Sydney East SSA Silver Medal NSWCHSSA State Carnival 2006

Sydney East SSA Team Captain NSWCHSSA Water Polo State Champions NSWCHSSA Water Polo Team Australian Schoolgirls Water Polo Team Australian U/17 Yrs Water Polo Team Canadian tour NSW U/20 Yrs Water Polo Squad NSW Institute of Sport Emerging Athlete Squad NSWCHSSA Sporting Blue Water Polo Cronulla Water Polo Club U/18 Yrs National Champions 2003-2004 Sydney East SSA Team Member NSWCHSSA Water Polo State Champions

NSWCHSSA Water Polo Team NSW U/16 Yrs Team Gold Medal National Championships NSWCHSSA U/15 Yrs Water Polo Team 2006 Sydney East SSA NSWCHSSA U/18 Yrs Silver Medallists Cronulla Sutherland SG Ball Squad Sydney East Regional Athletics 2004-2005 Sydney East SSA U/16 and Open Teams NSWCHSSA Touch Silver Medal

Sydney East Regional Athletics 2006 NSWCHSSA 1 Gold, 3 Silver, 2 Bronze Medals NSW All Schools 3 Gold, 1 Silver, 1 Bronze Medal Australian All Schools 4 Gold, 1 Silver Medal Kirrawee HS Swimming, Cross Country and Athletics Champion National, State and Metropolitan Open Age Medallist 2004-2005 Sydney East SSA Record 100m Breaststroke NSWCHSSA 1 Silver, 1 Bronze Medal

NSW All-Schools 4 Gold 2005 Pacific Schools Games 1 Gold, 3 Silver Kirrawee HS NSWCHSSA Open Water Polo Champions Sydney East Regional Representative Athletics, Cross Country and Swimming November 2006 2006 NSWCHSSA Basketball Team Basketball NSW State Team Captain NSW Institute of Sport Gold Member

Sydney Uni Flames Team Member WNBL 2004-2005 NSWCHSSA Basketball Team NSW Institute of Sport Scholarship holder Sydney Uni Flames Team Member WNBL Australian All-Schools U/16 Netball Team U/18 Australian Javelin Gold Medal 2006 Sydney East SSA NSW U/18 vs New Zealand and Australian teams 2004-2005

Sydney East SSA NSWCHSSA Softball Team Canberra Skins Tournament NSW U/16 Yrs Softball Team Gold Medal National Championships 2006 Sydney East SSA NSWCHSSA Netball Squad Port Hacking HS Silver Medal NSWCHSSA Knockout Pierre de Coubertin Award Regional Representative Netball, Touch, Athletics Sutherland State League Netball

2004-2005 Sydney East SSA NSWCHSSA State Champions NSWCHSSA U/16 Yrs Netball Team NSW All-Schools U/16 Yrs Netball Team Regional Representative Netball, Touch, Athletics 2006

Sydney East SSA Champions NSWCHSSA State Carnival NSWCHSSA 1sts NSW All-Schools Team National Champions 2004-2005 Sydney East SSA Silver Medal NSWCHSSA State Carnival Endeavour SHS PUMA Cup Champions NSWCHSSA 1sts NSW All-Schools Team Australian Schoolboys Shadow Team

2006 Gold Medal Womens Pair NSWCHSSA Rowing Gold Medal Womens IV NSWCHSSA Rowing Gold Medal Womens VIII NSWCHSSA Rowing Gabrielle Pritchard Memorial Trophy most outstanding competitor NSWCHSSA Championships Gold Medal Schoolgirl Open NSW Head of the River 2004-2005 Gold Medal Womens VIII NSWCHSSA Rowing Bronze Medal Womens IV NSWCHSSA Rowing Bronze Medal Schoolgirls Championship VIII Australian

National Rowing Championships Sydney Rowing Club 4th Open Schoolgirl VIII Sydney East Regional Representative Athletics and Cross Country 2006 Sydney East SSA NSWCHSSA Baseball Team NSW Schoolboys National Champions NSWCHSSA Proud Shield Knockout Silver Medallists Contracted to Boston Red Sox USA 2004-2005

Sydney East SSA NSWCHSSA Proud Shield Knockout Champions Major League Baseball Australian Academy Scholarship 2006 Sydney East SSA NSWCHSSA Softball State Champions NSWCHSSA Softball 1sts Australian All-Schools Champions Australian All-Schools Softball Team - Gold Medal U/23 Australian Friendship Series NSW U/19 Yrs Softball Team

Australian U/16 Yrs Development Squad 2004-2005 Sydney East SSA NSWCHSSA Silver Medal NSW U/16 Womens Softball Team 2006 Sydney East SSA NSWCHSSA 1sts Rugby Union Team NSW All-Schools 1sts Rugby Union Team Australian Schoolboys Rugby Union Team

2004-2005 Sydney East SSA NSWCHSSA Rugby Union Team NSW All-Schools U/16 Yrs Rugby Union Team 2006 NSWCHSSA Gold Medal 2000m Steeplechase NSWCHSSA Silver Medal 1500m NSW All-Schools Gold Medal 2000m Steeplechase NSW All-Schools Silver Medal 1500m 2004-2005 NSWCHSSA Gold Medal 2000m Steeplechase

NSWCHSSA Silver Medal 1500m, Bronze Medal 800m Australian All-Schools Bronze Medal 16 Yrs 2000m Steeplechase 2006 Sydney East SSA NSWCHSSA Basketball Team NSW Basketball U/18 Team Captain 2006 NSW Junior Male Player of the Year All Australian Junior Squad member Scholarship to Lee Academy HS, Maine, USA 2004-2005

NSW Basketball U/18 Team Sutherland Sharks Junior Male Player of the Year NSW Basketball U/16 Team Captain 2006 NSW All-Schools Cross Country Bronze Medal Australian All-Schools Cross Country 7th NSW All-Schools Triathlon Gold Medal Teams Event 2005 NSW All-Schools Cross Country 5th NSWCHSSA Cross Country Bronze Medal Australian All-Schools Cross Country 15th

NSW Institute of Sport Emerging Athlete Bronze Squad 2005 Sydney East SSA Water Polo Team Captain NSWCHSSA Water Polo Silver Medallists NSWCHSSA 1sts NSW All-Schools Gold Medallists NSW All-Schools Water Polo Team National Champions Kirrawee HS Captain, Gold Medallist NSWCHSSA Water Polo Knockout Cronulla National League Squad Member 2003-2004 Sydney East SSA Water Polo Team

NSWCHSSA Water Polo Gold Medallists NSWCHSSA 1sts NSW All-Schools Gold Medallists NSWCHSSA 2nds 2004 Kirrawee HS Gold Medallist NSWCHSSA Water Polo Knockout Cronulla National League Squad Member NSW Water Polo U/14 and U/16 Squads 2006 Sydney East SSA NSWCHSSA Football Champions NSWCHSSA 1sts NSW All-Schools Team

Australian All-Schools Gold Medal Shadow Squad Australian All-Schools Team 2004-2005 Sydney East SSA Sydney East SSA MVP Award NSWCHSSA PUMA Cup Champions NSWCHSSA 1sts Shadow Squad NSW All-Schools 2006 Sydney East SSA Sydney Schoolboys Rugby League Captain

Player of the Final Sydney Championships Endeavour SHS Arrive Alive Cup Champions NSWCHSSA Rugby League Team Captain Sydney Roosters SG Ball and Jersey Flegg Squads 2004-2005 Sydney East SSA Sydney Schoolboys Rugby League Endeavour SHS University Shield Champions 2004/2005 Endeavour SHS Arrive Alive Cup Champions Endeavour SHS Player of the Year 2006

Sydney East SSA Captain NSWCHSSA U/18 Yrs Vice-Captain Australian U/18 Yrs Touch Development Squad Menai HS NSWCHSSA Touch Knockout Silver Medallists 2004-2005 Sydney East SSA Vice-Captain NSWCHSSA U/18 Yrs Australian U/18 Yrs Touch Youth World Cup Menai HS NSWCHSSA Touch Knockout Finalists 2006 Sydney East SSA

NSWCHSSA Football Champions NSWCHSSA 1sts NSW All-Schools Team Australian All-Schools Gold Medal Australian All-Schools Team NSW Institute of Sport Squad Qantas Young Matildas Squad 2004-2005 Sydney East SSA Sydney East SSA MVP Award NSWCHSSA PUMA Cup Champions

NSWCHSSA 1sts NSW All-Schools NSW Institute of Sport Squad Australian All-Schools Squad 2005 Sydney East SSA Team Member for 5 years NSWCHSSA Water Polo State Champions NSWCHSSA Water Polo Team Pierre de Coubertin Award Winner Australian U/17 Yrs Water Polo Squad NSW U/20 Yrs Water Polo Squad

NSW Institute of Sport Emerging Athlete Squad Regional Representative Athletics, Cross Country and Swimming 2003-2004 Sydney East SSA Team Member NSWCHSSA Water Polo State Champions NSWCHSSA Water Polo Team NSW U/16 Yrs Team Gold Medal National Championships NSWCHSSA U/15 Yrs Water Polo Team Regional Representative Athletics, Cross Country and Swimming 2006

Sydney East SSA NSWCHSSA Volleyball Team Trans Tasman Challenge Australian Schoolboys Team vs New Zealand NSW U/17 Volleyball Team Australian All-Star Six member 2004-2005 Sydney East SSA NSW All-Schools U/16 Yrs Volleyball Team 2005 Australian All-Schools U/16 Yrs Volleyball Team NSW All-Schools U/16 Yrs Volleyball Team 2004

Recently Viewed Presentations

  • Sections 10.2 - 10.4 - cbafaculty.org

    Sections 10.2 - 10.4 - cbafaculty.org

    Consider an area with centroid C. The x' and y' axes pass through C. The MoI about the x-axis, which is parallel to, and distance d y. from the x ' axis, is found by using the parallel-axis theorem.. This...
  • #BlackHealthMatt ers A Pastoral Care Approach for African

    #BlackHealthMatt ers A Pastoral Care Approach for African

    GANG VIOLENCE: A new chronic illness phenomenon . According to the National Gang Intelligence Center (NGIC),a gang is defined as a group of persons, primarily youth,who engage in criminal activity, primarily drug trafficking.There are three types of gangs: Prison Gangs,...
  • University of Sunderland School of Medicine Scott Wilkes

    University of Sunderland School of Medicine Scott Wilkes

    Scotia Quay. THE . StudyPlus. Scheme. £150 book subsidy for all new medical students. Preparation for Practice Bursary. A means tested £1,500 bursary per student in years 4 and 5 to help with expenses at in the latter years.
  • A Back-End Design Flow for Single Chip Radios

    A Back-End Design Flow for Single Chip Radios

    Electrical Metrics for Lithographic Line-End Tapering Puneet Gupta3, Kwangok Jeong1, Andrew B. Kahng1,2 and Chul-Hong Park1 1ECE UC San Diego, 2CSE UC San Diego, 3EE UC Los Angeles
  • Diapositiva 1 - ISKO Italia

    Diapositiva 1 - ISKO Italia

    Classificare le Scienze Umane: il caso Filosofia: Padova 2 febbraio LCC in dissolvenza e la Biblioteca del Dipartimento di Filosofia dell'Università di Padova
  • TITLE Names . What We Do Question Problem

    TITLE Names . What We Do Question Problem

    The authors thank Kevin Leidal, Sally McCormick-Hill, Sara Hinde and Sarah Bloomberg for technical assistance. This work was supported by funding from the Iowa Center for Research by Undergraduates (ICRU), the Dewey Stuit Fund for Undergraduate Research and the Department...
  • Bilateral and Unilateral Orientation Dynamics Nestor Matthews &

    Bilateral and Unilateral Orientation Dynamics Nestor Matthews &

    Department of Psychology, Denison University, Granville OH 43023 USA Same/Different Explicit with Distracters Same/Different Explicit with distracters Same/Different Explicit with Distracters Discussion Experiment 1 Experiment 2 Experiment 3 Background and Purpose
  • Once Upon A Time

    Once Upon A Time

    Beloved Danish writer of children's stories, fairy tales, and poetry. Over 150 stories published. Known for using autobiographical information in his stories. Stories. The Princess and the Pea. The Little Mermaid. The Little Match Girl. The Emperor's New Clothes. The...